Građanima Grada Križevaca, pred ove lokalne izbore želim skrenuti pozornost na jednu važnu stvar, a ona se zove: Transparentnost poslovanja Grada.
Puno o tome slušamo od nekih političkih aktera, pa tako i od aktualnog gradonačelnika Grada Križevaca u smislu kako su oni doprinijeli da „transparentnosti poslovanja bude na visokoj razini“ ili nešto slično.
Institut za javne financije je u svojem izvješću za period ( studeni 2019.-travanj 2020.) ocijenio Grad Križevci ocjenom 1 (jedinica!).
Grad Križevci je jedini grad u RH koji je dobio takvu ocjenu što se može vidjeti u dokumentu kojeg prilažem, a može se pronaći i na web stranicama navedenog Instituta.
Gradska vlast se je pobunila zbog ove loše ocjene Instituta te im je svojedobno uputila pismo kojim se požalila na nepravedan tretman prilikom ocjenjivanja.
No pogledajmo činjenice…
Ukoliko danas pokušate pronaći na web stranicama Grada Križevaca podatke o javnim nabavama i okvirnim sporazumima u meniju Javna nabava isto nećete pronaći (tek jedan ugovor za 2017.g. i 2018.g) dok za 2019. i 2020.g. nema popisa ugovora.
Isto tako, ako u meniju: ostalo-transparentnost-registar zaključenih ugovora pokušate pronaći Registar ugovora za 2020.g. nećete ga naći, a u registru za 2019.g. i 2018.g., na mnogim mjestima nema prikazane vrijednosti tih ugovora.
Obveza objave svih ovih registara propisana je Zakonom o javnoj nabavi (ZOJN) čl.28, a kazne koje su zapriječene u slučaju neobjavljivanja tih podataka iznose od 10.000 – 100.000 kn; čl. 443. st.2.t2.
Ako pak pogledamo Plan nabave za 2021.g. (VII izmjene i dopune) te njegove prve tri stavke vidi se da se bi se moglo raditi o dijeljenju javne nabave s namjerom izbjegavanja primjene Zakona što je kažnjivo istim člankom 443. st.1.t.2 gdje su zapriječene kazne od 50.000 – 1.000.000 kn!
Trebaju li porezni obveznici plaćati kazne zbog netransparentnog vođenja Grada Križevaca?
Je li pogriješio Institut za javne financije kada je Gradu Križevcima dao ocjenu 1 po kriteriju: Razina transparentnosti?